Nástroje táborníka

NŮŽ

Každý táborník potřebuje svůj nožík. Dobrý nůž, ať otevřený či zavírací, by měl být co nejjednodušší, ale současně co nejkvalitnější, s ocelovou čepelí a ostrý. Multifunkční nůž se spoustou dalších nožíků, pilek, pilníčků atp. je sice hezký na pohled, ale pro táborníka se nehodí. "Nožem by měly jít nakrájet brambory i nařezat třísky."

Při koupi nože dítěti myslete nejen na to, aby byl levný, ale především ostrý (tupý nůž představuje velké riziko úrazu), odolný a bezpečný (čepel se nesmí kývat, správně fungující pojistka atd.).

Tip: Pokud se rozhodnete pořídit nůž pevný, výborné jednoduché nože jsou Morakniv (cena kolem 200 Kč, praktické, výběr z mnoha barev), ze zavíracích nožů například Opinel (cena se pohybuje kolem 200-300 Kč, barevný výběr, existuje bezpečná varianta s kulatou špičkou - vhodné pro menší děti).

Jak s nožem zacházet?

Zavírací nůž musíme po použití ihned zavřít. Jestliže se nůž umaže, pečlivě jej utřeme, nenecháme jej nikdy povalovat. Otevřený nůž držíme vždy od sebe a špičkou dolů, podáváme jej rukojetí napřed. Nožem řežeme vždy od sebe, od těla. Když řežeme, stále musíme myslet na to, že se nám v příštím okamžiku nůž smekne a podle toho s nožem zacházíme tak, aby se nám nic nemohlo stát, i kdyby se skutečně smekl. Nikdy nesmíme řezat směrem k ruce, která dřevo drží. Nůž udržujeme stále ostrý. Ostří nedokážeme udržet v dobrém stavu, pokud nebudeme nože používat jen k řezání do dřeva. Nesmíme s ním řezat do hřebíků, do kovů ani do suků měkkého dřeva. Nikdy nestrkáme čepel do ohně. Nepoužíváme ho jako kladívko, šroubovák nebo páčidlo. Nosíme s sebou malý brousek nebo pilníček, abychom mohli nůž stále udržovat v dobrém stavu.

SEKERA

Jak se zachází se sekerou? Většinu pravidel pro užívání nože lze uplatnit i pro sekyrky. Nikdy se nepokoušíme sekyrku zarážet do klády údery jiné sekery nebo nějakého kovového předmětu. Je-li skutečně třeba zaseknout sekeru hlouběji, použijeme dřevěné palice, např. chceme rozštípnout polínko. Táborník, který hází sekerou, aby se přesvědčil, zda ji dokáže zaseknout do stromu, prozrazuje naprostou nezkušenost. Obyčejně to končí vyštípnutím ostří, zlomením topůrka a poškozením stromů a hrozí tu i vážné nebezpečí úrazu.

Pořiďte si příruční sekeru pro všechno, dobře naostřenou a pevně zaklíněnou. Rozviklaná sekera nás může zranit. Nepokládejme ji, ale zasekávejme do dřeva.

Naučíme se s ní správně zacházet - nejdříve sekáme suchá polínka na špalku, odvětvujeme tenké stromy, klínujeme a pak teprve porážíme stromy. 

Při práci si chráníme ruce a nohy. 

PILKA

Musí být dobře nabroušená a pevně usazená v rukojeti. O pilu pečujeme, mažeme ji olejem, aby nerezivěla. Když s ní nepracujeme, uvolníme ji a zavěsíme na stěnu. Když pilu převážíme, pečlivě obalíme její ostří. Pilu nosíme vždy tak, aby byla zuby obrácená k zemi.

Tábor v České Kanadě | 2024 |dočasný web původní domény www.tabornici.com
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky