Morseova abeceda

Morseova abeceda je způsob převodu písmen a znaků na sekvenci dvou různých signálů (dlouhý a krátký) tak, aby se dala zakódovaná zpráva jednoduše přenést pomocí telegrafního systému

Morseovu abecedu vymyslel vynálezce, sochař a malíř Samuel Morse. Původní abecedu zdokonalil v roce 1918 jistý Philips, který vytvořil současnou podobu abecedy a sjednotil tehdy americkou a anglickou verzi kódu.

Na táborech je Morseovka velmi často využívanou šifrou pro kódování různých zpráv v rámci dílčích akcí celotáborové hry. K přenosu zakódované zprávy je možné použít akustický signál (píšťalka), elektrický signál (telegraf) či optický signál (praporky, fáborky, signalizace baterkou).

Nejjednodušším způsobem pro naučení se Morseovky je zapamatovat si abecední tabulku znaků s pomocnými slovy. Krátká slabika je tečka, dlouhá slabika čárka a pomocné slovo vždy začíná daným písmenem abecedy. 

Tábor v České Kanadě | 2024 |dočasný web původní domény www.tabornici.com
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky